Dr Milica Kovačević, neurolog, OB 013 „Studenica“, Kraljevo
Migrena je hereditarni paroksizmalni poremećaj koji potiče iz jedara moždanog stabla. Od drugih primarnih i sekundarnih glavobolja razlikuje je klasičan skup simptoma koji obuhvata jednostranu i žestoku, pulsirajuću glavobolju, mučninu, povraćanje, fotofobiju, fonofobiju i osmofobiju, kao i prolazne neurološke simptome koji se označavaju terminom aura. (1) Epidemiološke studije pokazuju da je godišnja incidencija migrene 370 na 100.000 osoba, a prevalencija 10–12% u populaciji ekonomski razvijenih zemalja, i to 4,8% kod muškaraca i 14,6% kod žena.(2) Tokom detinjstva prevalencija migrene je jednaka kod oba pola. Međutim, od puberteta migrena je dva do tri puta češća kod žena.(3) Pod uticajem hormona incidencija migrene raste u menarhi i tokom menstruacije, a pada tokom trudnoće i menopauze.
Migrena se kod žena često javlja vezano za menstrualni ciklus, kod nekih pred ili na početku menstruacije, kod nekih u periodu ovulacije, a kod nekih na kraju perioda krvarenja, bilo da je ono rezultat prirodnog ciklusa ili posledica redovnog uzimanja estrogenih hormona. Smatra se da je okidač menstrualne migrene predmenstrualni pad koncentracije estrogena u krvi u predisponiranih žena, ali i promena serumske koncentracije prostaglandina i serotonina. Postoji više mehanizama u kojima je estrogen uključen u modulaciju I aktivaciju centralnih puteva prenosa bola, od kojih se jedan temelji na uticaju estrogena na nivou upalnih medijatora – prostaglandina, citokina i peptida povezanog s kalcitoninskim genom (engl. calcitonin gene-related peptide, CGRP). Takođe, na početku krvarenja dolazi do otpuštanja prostaglandina iz endometrijuma I njegovog ulaska u cirkulaciju, što uzrokuje nastanak glavobolje, mučnine i dismenoreje. Poznato je da estrogen snižava prag za kortikalnu šireću depresiju (4).
Tokom trudnoće, s obzirom na brzi porast i stabilno visok nivo estrogena, često dolazi do promene intenziteta i obrasca pojave migrena. Kod nekih trudnica postaju češće i intenzivnije u prvom tromesečju trudnoće, dok u kasnijim mesecima dolazi do poboljšanja stanja, a kod oko 25% trudnica ne dolazi do promene. Često žene sa anamnezom menstrualne migrene i migrene bez aure tokom trudnoće, nakon početnog pogoršanja, imaju znatno manji broj migrena, što se pripisuje stabilnim, povišenim koncentracijama estrogena u krvi. Rezultati prospektivnih istraživanja nisu pokazali takav trend kod trudnica s migrenom sa aurom, moguće je i da se zbog uticaja estrogena migrena sa aurom prvi put upravo javi u trudnoći (5).
Tokom dojenja u postpartalnom periodu dolazi do naglog pada estrogena i često do egzacerbacije migrene, posebno kod žena s menstrualnom migrenom ili migrenom povezanom s menstruacijom (6). Učestalost migrenskih napada kod žena koje doje po pravilu je smanjena zbog stabilnog povišenog nivoa estrogena.
Ulaskom u menopauzu većina žena očekuje prestanak migrene s obzirom na činjenicu da se sa životnom dobi prevalencija mignene smanjuje. Kod nekih žena ne dolazi do promene učestalosti I intenziteta migrenskih napada, kod nekih može doći do pogoršanja stanja, posebno u periodu perimenopauze, kada nivo estrogena oscilira. Kod žena koje u menopauzu ulaze na prirodan način najčešće dolazi do regresije migrene, dok je nagli, hirurški ulazak u menopauzu često povezan s povećanjem broja i intenziteta migrena.
U okviru povezanosti migrene s hormonskim promenama žena moraju se pomenuti i migrene povezane sa egzogenim hormonskim promenama (usled hormonske kontracepcije, hormonske supstitucione terapije, procesa vantelesne oplodnje i hirurških zahvata, poput adneksectomije) (7).
Literatura: