Dr. Nenad Živković, neurolog, Specijalističko-konsultativna služba Dom zdravlja Niš
Patofiziologija migrene: Preovladava mišljenje da su glavobolje neurogeno uslovljene sterilnim, perivaskularnim zapaljenjem krvnih sudova meke moždane opne, što dalje izaziva bol stimulacijom aferentnih C vlakana n. trigeminusa.
Smatra se da migrenozni napad u osnovi predstavlja kratkotrajni ispad centara u moždanom stablu koji potiskuju osetljivost na bol.
Glavobolja nastaje oslobađanjem vazoaktivnih transmitera kao što su serotonin, histamin, supstanca P i CGRP (calcitonin gene related protein). Najbitnije za oslobađanje peptida su očigledno spontana otpuštanja u oblasti jedara n. trigeminusa, preko inervacije zidova krvnih sudova intrakranijalnih i ekstrakranijalnih krvnih sudova.Spontano oslobađanje transmitera može biti poremećeno genetski, poremećajem jonskih kanala.
Kod migrene delujući medikamenti inhibišu oslobađanje neuropeptida.
Aura: Za nastanak aure smatra se odgovorna šireća depolarizacija i inhibicija moždanog korteksa koja prelazi preko kortikalnih struktura (spreading depression). Brzinom od nekoliko mm/sec SD prelazi preko korteksa i kratkotrajno inaktivira funkciju pogođenih područja mozga. Ovo smanjenje neuronske aktivnosti dovodi do smanjenja moždanog protoka u odgovarajućim regionima. Redukcija protoka je, dakle, posledica, a ne uzrok poremećaja kortikalne funkcije.
U napadu migrene dolazi do pulsirajućih glavobolja, najčešće jednostranih (hemikranije), koje se mogu razvijati od nekoliko minuta do nekoliko sati, a mogu trajati i sedamdeset dva sata.
Glavobolja je praćena mučninom, povraćanjem i povećanom osetljivošću na svetlost, zvuk i mirise. Za postavljanje dijagnoze je potrebno ponavljanje najmanje pet ovakvih napada, a da neurološka ispitivanja budu normalna. Postoje i izolovane migrenozne aure bez naknadnih glavobolja (migrene bez migrene).
Nakon otpočinjanja migrenozne glavobolje u vremenskom intervalu od pet do 20 minuta može se javiti mnoštvo simptoma povezanih s moždanim hemisferama, moždanim stablom i retinom. Vremenski tok je najvažniji kriterijum za razlikovanje ataka migrene u odnosu na moždani udar, kod koga simptomi nastaju naglo.
Takođe, za razliku od cerebralnih smetnji protoka kod moždanog udara, kod migrene postoji postepeni razvoj simptomatologije i nestanak simptoma u roku od 20 do 60 minuta. U najvažnije simptome aure ubrajaju se:
– očna treperanja, bleskovi svetlosti
– skotomi s treperenjem
– homonimna hemianopsija
– afazija, naročito smetnje s nalaženjem reči
– prolazna oduzetost jedne strane tela
– parestezije u ekstremitetima
Ovi simptomi traju do sat vremena. Nakon toga počinje varijabilni, slobodni interval migrenozne glavobolje i vegetativne simptomatologije. Neurološki nalaz je nakon popuštanja tegoba normalan.
Komplikacije migrene:
Glavobolje mogu često trajati i duže od nedelju dana, do nastupanja pareze očnih mišića. Patofiziološki postoje dokazi za jednu recidivnu demijelinizirajuću neuropatiju. Simptomi ne reaguju odgovarajuće na antimigrenozne lekove, već na kortikosteroide.
Reference: