Dr Snežana Marinković, spec.interne medicine - endokrinolog
Dijabetes je hronično oboljenje koje se karkateriše visokim nivoom šećera u krvi.To je metabolički poremećaj koji se javlja kada organizam nije u stanju da pravilno reguliše nivo šećera u krvi. Postoje u suštini dve glavne vrste dijabetesa – tip1 i tip2. Kod osoba sa dijabetesom tip1 njihov imunosistem napada i uništava ćelije pankreasa (gušterače) koje proizvode insulin, hormon koji omogućava ćelijama da koriste šećer iz krvi kao izvor energije. Kod osoba sa dijabetesom tip 2 organizam ili ne proizvodi dovoljno insulina, ili ga ćelije ne mogu efikasno koristiti (ovo stanje se zove insulinska rezistencija). Dijabetes melitus tip 2 je mnogo češći i povezan je s faktorima kao što su fizička neaktivnost, nezdrava ishrana, prekomerna telesna težina i genetska predispozicija. Ova bolest je hronična, ima progresivan tok i ukoliko se ne leči na najadekvatniji način i nije pod kontrolom, a vremenom dolazi do oštećenja raznih tkiva i organa, tj. može da dovede do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija. Neke od najčešćih hroničnih komplikacija su:
Redovna fizička aktivnost u sklopu promene načina životnog stila (pravilna ishrana, eliminacija štetnih navika, prestanak pušenja), pored terapije lekovima, ima ključnu ulogu u regulisanju nivoa šećera u krvi kod osoba s dijabetesom i na taj način smanjuje rizik od nastanka komplikacija.
Kakva je korist od fizičke aktivnosti
Kada treba vežbati
Jutro je najbolje vreme za vežbanje jer je dnevni ritam lučenja nekih drugih hormona, koji su u sadejstvu sa insulinom, takav da je jutro najpogodnije, a veče najlošije vreme dana za vežbanje.
Kada kontrolisati nivo šećera u krvi u odnosu na vežbanje?
Glukozu u krvi treba kontrolisati i pre i posle fizičke aktivnosti. Ukoliko je ta aktivnost dugotrajna ili jakog intenziteta, trebalo bi je meriti i tokom same aktivnosti.
Šta uključuje fizička aktivnost i koje su prednosti
Fizička aktivnost uključuje sve vrste kretanja koja povećavaju potrošnju energije, dok je vođeno vežbanje planski osmišljena fizička aktivnost.
Preporuke za fizičku aktivnost i vežbanje trebalo da budu prilagođene specifičnim potrebama svakog pojedinca.
Vrste preporučenih vežbi i fizičke aktivnosti
Aerobne vežbe
Aerobne vežbe uključuju kontinuiranu aktivnost velikih mišićnih grupa. To su aktivnosti poput hodanja, biciklizma, trčanja i plivanja, koje se oslanjaju prvenstveno na aerobne sisteme za proizvodnju energije.
Treninzi snage
Vežbe snage uključuju vežbe s tegovima, spravama za tegove ili elastičnim trakama za otpor, tj.vežbe sa opterećenjem.
Vežbe fleksibilnosti poboljšavaju opseg pokreta oko zglobova
Vežbe za ravnotežu pogoduju hodu i sprečavaju padove. Aktivnosti poput taj čija, joge i pilatesa kombinuju fleksibilnost, ravnotežu i otpor.
Koristi od vežbi i redovne fizičke aktivnosti kod dijabetesa tip 2
Prednosti aerobnih vežbi
Aerobni trening povećava (gustinu) broj i veličinu mitohondrija, tj.proizvodnju energije, osetljivost na insulin, oksidativne enzime, usklađenost i reaktivnost krvnih sudova, plućnu funkciju, imunološku funkciju i bolju preraspodelu minutnog volumena srca.
Kod osoba s dijabetesom tip 2 redovni trening smanjuje HbA1c, trigliceride, krvni pritisak i rezistenciju na insulin.
Alternativno, intervalni trening visokog intenziteta (HIIT) promoviše brzo poboljšanje oksidativnog kapaciteta skeletnih mišića, osetljivost na insulin i kontrolu glikemije kod odraslih s dijabetesom tip 2.
Prednosti vežbi snage
Dijabetes je nezavisni faktor rizika za nisku mišićnu snagu i ubrzani pad mišićne snage i funkcionalnog statusa.
Zdravstvene prednosti treninga snage za sve odrasle uključuju povećanje mišićne mase, telesne građe, snage, fizičke funkcije, mentalnog zdravlja, mineralne gustine kostiju, osetljivosti na insulin, krvnog pritiska, lipidnih profila i kardiovaskularnog zdravlja.
Prednosti treninga snage za osobe s dijabetesom tip 2 uključuju poboljšanje glikemijske kontrole, osetljivost na insulin, krvni pritisak, snagu i korekciju telesne mase.
Prednosti vežbi fleksibilnosti i ravnoteže
Vežbe fleksibilnosti i ravnoteže su važne za starije odrasle osobe s dijabetesom. Ograničena pokretljivost zglobova je često prisutna, što delimično dovodi do stvaranja uznapredovalih krajnjih oblika glikacije, koji se akumuliraju tokom normalnog starenja, a ubrzavaju hiperglikemijom.
Istezanje povećava opseg pokreta oko zglobova i fleksibilnost, ali ne utiče na kontrolu glikemije.
Trening ravnoteže može smanjiti rizik od padova poboljšanjem ravnoteže i hoda, čak i kada je prisutna periferna neuropatija.
Blagodeti treninga kao što su joga i taj či su manje prihvaćeni, iako joga promoviše bolju kontrolu glikemije, nivoa lipida i telesne mase kod odraslih sa dijabetesom tip 2.
Vežbanje taj čija može poboljšati kontrolu glikemije, ravnotežu, neuropatske simptome i neke dimenzije kvaliteta života kod odraslih osoba s dijabetesom i neuropatijom, iako nedostaju visokokvalitetne studije bazirane na primeni ovih tehnika.
Koja je optimalna doza fizičke aktivnosti za kontrolu šećera u krvi
Klasične preporuke ADA/WHO/ACSM za dijabetes tip 2:
Intenzitet fizičkih vežbi određen je pulsom:
Zaključak
Ne postoji specifična fizička aktivnost koja je najbolja za osobe s dijabetesom – radi se o pronalaženju onoga što odgovara organizmu, odnosno prilagođavanju specifičnim potrebama svakog pojedinca. Najbolje je pokušati s kombinacijom različitih vrsta aktivnosti. To je zato što svaka od aktivnosti ima različite prednosti i angažuje druge delove tela.
Fizička aktivnost I vežbanje dovode do optimalnije kontrole dijabetesa i samim tim sprečava i odlaže nastanak komplikacija same bolesti.
Zato, pokrenite se! BUDITE FIZIČKI AKTIVNI!
Važno je zapamtiti da je fizička aktivnost korisnija ako primenjujete zdrav režim ishrane, ne pušite i spavate dovoljno.
LITERATURA: